Cluj Innovation Days, 24-25 mai 2018

Ediția 2018 a Cluj Innovation Days va avea loc în perioada 24-25 mai 2018, fiind organizată de Cluj IT Cluster în parteneriat cu Urbanize Hub, APM Cluj şi Agenţia de Marketing Loopaa și găzduită de Institutul de Cercetări Horticole Avansate al Transilvaniei, din cadrul USAMV Cluj-Napoca.

Evenimentul, ajuns la ediția a 5-a, intitulată “Breaking New Digital Grounds!”, tratează subiecte precum inovația și sustenabilitatea în business, urbanism, IT, arhitectură, educație, energie, construcții, telecomunicații, inginerie sau cercetare. Sunt așteptați peste 300 de participanţi interesaţi să dezbată aceste subiecte împreună cu reprezentanţi ai Cluj IT Cluster, Primăriei Cluj-Napoca şi invitaţi de talie naţională şi internaţională.

Printre tematicile anunţate pe website-ul evenimentului (www.clujinnovationdays.com) se numără unele din cele mai inovative subiecte la această oră, la nivel global: Securitatea Cibernetică, Energia Regenerabilă, Robotică, Asistența Medicală Digitală, Comunităţile Smart. Agenda evenimentului cuprinde, printre multe altele, personalități precum Emiliana Dovan (Telekom), Florin Jianu (Preşedintele CNIPMMR), Lucia Morariu (General Director Eximtur), Mihai Talpos (CEO Școala Informală de IT), Nicolae Burnete (Ministrul Cercetării şi Inovaţiei) etc.

Din perspectiva internațională, la eveniment vor fi prezenţi reprezentanţi ai unor universităţi şi companii de renume, precum Alessandro Guarneri (SAP NETWEAVER Solution Architect), Carlos Fernandez Bandera (University of Navarro), Rasmus Larsson (ITSME ESELEKTRO), David Wallom (University of Oxford), Heiko Vainsalu (Roksnet Solutions OÜ).

În cadrul evenimentului de două zile, concepte precum Digital Transformation, Urban Transformation și Smart Growth vor fi abordate atât în cadrul sesiunilor plenare de discuţii, cât şi în cadrul unor workshop-uri pe teme specifice, unde participanții vor avea ocazia să ia parte la Revoluţia Digitală şi totodată să se conecteze cu experți din domenii variate, în cadrul sesiunilor de networking pregătite de organizatori.

Printre partenerii ediţiei de anul acesta a Cluj Innovation Days se numără: EnergoBit, Telekom, Vauban, Hypermedia, Red Sharp, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Universitatea Babeş-Bolyai şi European Digital SME Alliance.