Curs „Autonomous driving: Technology, Dynamics and Control”, realizat de Facultatea de Automatica si Calculatoare a UTC-N, in parteneriat cu Bosch

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca a semnat marți, 10 octombrie 2017, un contract cu Robert Bosch, ca act adițional la acordul semnat între cele două părți, privind susținerea cursului „Autonomous driving: Technology, Dynamics and Control”, organizat de Departamentul de Automatică al Facultății de Automatică și Calculatoare din UTC-N.

Parteneriatul încheiat urmărește crearea cadrului organizatoric pentru desfășurarea activităților educaționale și a celor practice în domeniul conducerii autonome.

Obiectivele cursului sunt următoarele:

- susținerea cursului „Autonomous driving: Technology, Dynamics and Control”

- facilitarea schimburilor de experiență inter-sectoriale și de personal

- realizarea schimbului de literatură de specialitate, reviste și cărți, documentație și publicații științifice

- facilitatea accesului la infrastructura didactică și de cercetare

- organizarea și participarea în comun la evenimente și manifestări științifice, în scopul diseminării rezultatelor obținute

- dezvoltarea competențelor profesionale și transversale de către studenții participanți la curs