Delegatie UTCN in vizita la Holon Institute of Technology, Israel, 24-28 mai 2022

14 membri ai personalului academic și ai facultăților din cadrul Universității Tehnice din Cluj-Napoca au vizitat, în perioada 24 - 28 mai 2022, Holon Institute of Technology din Israel.

Delegația a cuprins 2 grupuri, respectiv 2 proiecte de cooperare europeană:

1. În domeniul ocupării forței de muncă: „Ingineri pentru mâine în contextul noii revoluții industriale"
  2. Societatea Antreprenorială Studențească (SAS)

Vizita delegaților din proiectul „Ingineri pentru mâine în contextul noii revoluții industriale" a avut drept scop analiza practicilor privind procesul de corelare a ofertei educaționale cu cerințele pieței muncii în universități similare din afara României.

Scopul delegației prezente din partea Societății Antreprenoriale Studențești a fost participarea la workshop-ul de perfecționare în domeniul antreprenoriatului tehnic realizat în cadrul organizației gazdă.

Membrii UTCN au fost întâmpinați din partea Holon Institute de către:

-   Prof. Arik Sadeh, Facultatea de Inginerie Industrială și Management

-   Prof. Eduard Yaakov, Președintele HIT

-   Gal Steinhart, Director general adjunct pentru calculatoare și sisteme

-   Dr. Eyal Brill, Decan adjunct al facultății

-   Dr. Menny Kirma, Biroul V.P. pentru Inovare, Antreprenoriat și Internaționalizare

-   Dna Liat Balaban, Director al Unității de orientare profesională

-   Aaron Ratner, Antreprenoriat și ocuparea forței de muncă

-   Yaakov Damatov, Șef academic al laboratoarelor de robotică

Discuțiile s-au concentrat asupra planurilor de învățământ, activității de cercetare, studiilor de caz relevante, dar și colaborării cu industria și mediul academic. Ambele părți prezente la întâlnire au înfățișat propriile abordări privind tehnicile de realizare a activităților specifice și de interes comun, fiecare putând observa și compara aceste tehnici, în vederea îmbunătățirii și aplicării de bune practici.