Expozitia aplicatiilor absolventilor "Academiei DpIT", editia a 6-a, 22 octombrie 2020

Expoziţia aplicaţiilor absolvenţilor "Academiei DpIT"eveniment aflat la cea de-a 6-a ediție, se organizează cu scopul de a vizita standurile produselor care au surprins experți în recunoașterea inovației,  interacționarea direct cu creatorii aplicațiilor și cu produsele realizate de aceștia, descoprirea celor 16 idei care promit să schimbe perspectiva viitorului.

Evenimentul va avea loc joi, 22 octombrie, intre orele 16,00-19,00 şi se desfășoară online, “doar la un click distanță”, accesând următorul link:  https://dpit.ro/expozitie-2020/.

Alături de mentoraţi de developeri ai companiilor de IT partenere, au fost selecționați  100 de elevi din 6 oraşe transilvănene care au creat aplicații aflate în stadiul de “prototip”, totodată, utilizând și nevoile reale din diferite domenii precum medicină, siguranța şi confortul cetăţeanului, piața muncii, protejarea mediului și digitalizarea educației și dezvoltând cu succes soluţii complexe IoT (Internet of Things) sau care implică concepte din cele mai noi tehnologii, precum AI (Artificial Intelligence).

Peste 40 de parteneri din mediul de business, academic si şcolar ai Asociaţiei “Descoperă-ţi pasiunea în IT” au contribuit la obţinerea acestor rezultate, printre care: Fortech, NetMatch, Bosch România, Accenture România, Betfair România Development, Nagarro, NTT DATA România, Universitatea "Babeș-Bolyai" Cluj, “Universitatea Tehnică” Cluj-Napoca, Inspectoratul Școlar Județean Cluj, Cluj IT Cluster, Smart HR.