Prelegere sustinuta de Duncan T. Moore la UTCN, 25 mai 2018

Dr. Duncan T. Moore este invitat să susțină la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca prelegerea cu titlul „Entrepreneurship and economic development in a changing community”, care va avea loc vineri, 25 mai 2018, de la ora 10:00, în aula Tertea (Facultatea de Construcții), str. G. Barițiu nr. 25.

Duncan T. Moore are o carieră și o vastă experiență de 40 de ani în domeniile științei și tehnologiei academice, de cercetare, de afaceri și guvernamentale. De la data aderării la Universitatea din Rochester, S.U.A., în 1974, a fost cercetătorul principal în materie de granturi și contracte. A scris sau co-scris șase cărți și mai mult de 100 de articole și publicații, prezentate la sute de evenimente și conferințe. Din 2002 până în 2004, a fost președinte și director executiv al Centrului Tehnologic Infotonics. Din 1995 până în 1997, Dr. Moore a fost decanul de inginerie și științe aplicate la Universitatea din Rochester. Din 1997 până în 2000, a ocupat funcția de director asociat pentru Tehnologie, în cadrul Biroului de Știință și Politică Tehnologică al Casei Albe. În această funcție a lucrat cu dr. Neal Lane, consilierul științific al președintelui Clinton, pentru a consilia președintele cu privire la politica în domeniul tehnologiei din S.U.A., incluzând Next Generation Internet, inițiativa Clean Car, materiale de construcție noi și NASA. În 2016, a fost distins cu Premiul Universității pentru predarea în timpul vieții.

Dr. Moore a fost numit prorector pentru Antreprenoriat la Universitatea din Rochester în 2007, în acest rol supraveghind Centrul pentru Antreprenoriat Ain. Este foarte apreciat pentru promovarea spiritului antreprenorial tehnic în universitate și pentru crearea unui curs tehnic de antreprenoriat care aduce împreună inginerii și studenții din mediul de afaceri. Acest curs, creat în 1988, continuă să ofere o gamă interesantă de concepte de afaceri, cu un caracter interdisciplinar. În 2009, Dr. Moore a lansat programul de masterat Antreprenoriat Tehnic și Management, conceput pentru studenții care au un background în știință, tehnologie, inginerie și matematică, pentru a deprinde spiritul antreprenorial și abilitățile de afaceri. Sub îndrumarea doctorului Moore, Centrul pentru Antreprenoriat Ain oferă și sprijină o varietate de programe și evenimente la nivel universitar, inclusiv ore de program pentru antreprenori, cinci competiții de planuri de afaceri și un incubator pentru studenți. Centrul Ain a fost, de asemenea, înființat ca un centru universitar, printr-o finanțare din partea Administrației pentru Dezvoltare Economică, lansând programe de susținere a antreprenoriatului urban și rural. Centrul a primit recent un al patrulea grant de la Fundația Româno-Americană pentru a găzdui o facultate românească la Rochester și a împărtăși cele mai bune practici în stabilirea unei inițiative universitare de antreprenoriat. În plus, Centrul Ain susține programul Anul Antreprenorial Kauffman, un al cincilea an de școlarizare fără taxă, pentru ca studenții să urmeze o activitate antreprenorială.