Podiumul Companiilor in cadrul editiei aniversare Pro Invent 2022

Salonul Internaţional al Cercetării Ştiinţifice, Inovării şi Inventicii PRO INVENT și-a redeschis porțile în format fizic în cadrul celei de-a XX-a ediții, în perioada 26-28 octombrie 2022, la Sala Polivalentă BT Arena din Cluj-Napoca.

Edițiile anterioare ale Salonului au încântat publicul cu invenții din aproape toate domeniile de activitate, precum energia, mediul, sănătatea, agricultura, resursele și multe altele, abordând teme diverse care acoperă atât materiale, cât și procese şi produse inovatoare.

Salonul din acest an a reunit universităţi, institute de cercetare, centre şi staţii, companii, asociaţii de inventatori și persoane fizice. Peste 300 de invenții din diverse domenii ale științei și tehnologiei au putut fi admirate de către public pe perioada celor 3 zile ale evenimentului. Inventatorii, persoane fizice, și-au împărtășit ideile în „Arena Inventatorilor”, iar companiile invitate, Robert Bosch, TenarisSilcotub și Michelin România, și-au prezentat produsele și noile tehnologii în cadrul secțiunii „Podiumul Companiilor”, un spațiu expozițional dedicat, în care publicul a avut ocazia să intre în contact cu reprezentanții companiilor și să afle mai multe despre soluțiile tehnice dezvoltate deja, dar și despre viziunea acestora privind inovarea.

Ediția specială din acest an, care a sărbătorit 20 de ani de inovație și progres, a cuprins teme precum competiții deschise și programate pentru lansare în Programul Orizont Europa, automobilul în viitorul apropiat și încălzirea globală, cercetare și inovare în cadrul alianței Universitatea Europeană de Tehnologie EUt+, noutăți în domeniul brevetelor de invenție sau procese tehnologice de producție: laminarea țevii. De asemenea, juriul a acordat premii în urma evaluării lucrărilor participante la salon, printre care se numără marele premiu al salonului, marele premiu al Universității Tehnice din Cluj-Napoca, marele premiu al Universităţii Europene de Tehnologie EUt+, premiul juriului și cel al Rectorului UTCN, premiul aniversar, ale facultăților și multe altele.

Mai multe detalii despre eveniment se regăsesc pe site-ul Pro Invent și pe pagina de Facebook.