Salonul PRO INVENT 2019, in 20-22 martie la Cluj-Napoca

SALONUL CERCETĂRII ȘTIINȚIFICE, INOVĂRII ȘI INVENTICII - PRO INVENT 2019, eveniment aflat la cea de-a XVII-a ediție, a fost organizat de Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca la Sala Polivalentă BT Arena, în perioada 20 - 22 martie 2019.

Structura salonului a avut un concept nou, în care s-au regăsit distinct Arena Tehnologiilor (zonă destinată mediului economic, unde firmele au prezentat produse și tehnologii noi), Arena Inventatorilor (cu lucrări ale inventatorilor persoane fizice) și spațiul alocat salonului propriu-zis, unde au fost prezente universitățile, institutele, centrele și stațiunile de cercetare.

Salonul se adresează întregii comunități universitare, oferind pe parcursul celor trei zile de expoziție un program variat, cu prezentarea unor proiecte de cercetare relevante din cadrul UTCN, sesiuni demonstrative ale creativității studenților și cu proiecte inedite ale acestora.

În acest an, pentru prima dată în cadrul Salonului PRO INVENT, au fost expuse lucrările de pictură și fotografie pe calculator ale studenților de la Specializarea Arte Plastice și Decorative din cadrul Facultății de Litere, Centrul Universitar Nord Baia Mare.

Pagina web a salonului PRO INVENT este disponibilă la adresa: https://proinvent.utcluj.ro/index.html.