Salonul „PRO INVENT”, 21-23 martie 2018 la Cluj-Napoca

Salonul Internațional al Cercetării Științifice, Inovării și Inventicii „PRO INVENT” a fost organizat anul acesta de către Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca în perioada 21-23 martie 2018, la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Ajuns la ediția a 16-a, salonul s-a suprapus cu anul când se aniversează 70 de ani de învățământ superior tehnic clujean.

Salonul „PRO INVENT” reprezintă locul de întâlnire al inventatorilor şi invenţiilor cu oameni de afaceri și întreprinzători interesaţi să pună în practică rezultatele cercetării, inovării şi creativităţii româneşti. Fiecare ediţie a adus valoare prin invenţiile prezentate, domeniile abordate și entităţile participante: universităţi, institute, centre şi staţiuni de cercetare, asociaţii profesionale, firme, persoane fizice etc.

Pentru prima dată, actuala ediţie a Salonului Internaţional al Cercetării Ştiinţifice, Inovării şi Inventicii „PRO INVENT” şi-a deschis porţile pentru firmele inovative care au dorit să prezinte produse şi tehnologii noi, în cadrul secţiunii cu numele de „Arena Tehnologiilor”. Aceasta a oferit companiilor participante, pe lângă spațiu de expunere, și oportunitatea de a prezenta publicului vizitator soluţiile tehnice inovative realizate şi strategia de inovare pe termen mediu şi lung. Astfel, în cadrul „Arenei Tehnologiilor” s-au prezentat produse și tehnologii lansate pe piaţă, care au trecut prin stadiile de idee - invenţie - prototip. Echipa Compartimentului pentru Relația cu Mediul Socio-Economic a UTC-N a contribuit la creșterea numărului de companii participante în această secțiune. O altă noutate a reprezentat-o „Arena Inventatorilor”, unde au fost expuse lucrări ale inventatorilor persoane fizice.

Pe parcursul celor trei zile ale salonului, publicul și specialiștii au putut vedea peste 400 de invenții din variate domenii ale științei și tehnicii, de la produse din industria alimentară, jocuri pentru activitățile sportive, telecomunicații, sisteme de control ale aerului în spațiile închise, medicină și medicină veterinară, agricultură, transporturi, energetică, până la inginerie mecanică, industrială și electrotehnică.

Au avut loc sesiuni demonstrative ale creativităţii studenţilor, prezentări ale celor mai importante proiecte de cercetare din cadrul Universităţii Tehnice, prezentări de produse inovative şi întâlniri ale inventatorilor cu publicul larg. Dintre toate acestea, amintim: terapia oglindă 3D; testarea structurii din lemn de balsa, printr-un test pe masa vibrantă; brațul robotic cu șase grade de libertate; automations at your fingertrips; Fridge.IO; Officer - scaunul inteligent cu senzori; mediul de realitate virtuală numit eyeSIGHT; invenția referitoare la instalația de obținere a energiei electrice din energie cinetică a vehiculelor ce se deplasează pe șine; ciocolata raw vegană detoxifiantă și regenerantă cu particule nanometrice de aur, platină sau argint.

Pe lângă invențiile românești, la acestă ediție a salonului „PRO INVENT” au fost prezentate și invenții din Republica Moldova, Iran, Polonia, Malaezia, Taiwan, Indonezia, Coreea, SUA și Canada.