UTCN a participat în 30-31 martie 2017 la Cluj Innovation Days 2017

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca a participat în 30-31 martie 2017 la conferința Cluj Innovation Days 2017 în calitate de partener al evenimentului şi membru al Cluj IT Cluster, având totodată prilejul de a promova pe parcursul celor 2 zile serviciile noului Compartiment  pentru Relația cu Mediul Socio-Economic (CRMSE). Invitații au primit informații și materiale promoționale direct de la standul UTCN și au avut șansa de a interacţiona cu membrii compartimentului, în vederea unor posibile colaborări în domeniu, menite să faciliteze evenimente și acțiuni deopotrivă favorabile comunității academice și mediului socio-economic, precum conferințe, concursuri, proiecte de cercetare, workshop-uri, laboratoare sau internship-uri pentru studenți.

Cluj Innovation Days este un eveniment anual internațional, organizat de clusterul Cluj IT, care are scopul de a contribui la consolidarea și dezvoltarea competitivității domeniului IT, prin încurajarea colaborării dintre mediul socio-economic, mediul academic și sectorul public, bazată pe inovare și cercetare.

Ajuns la cea de-a 5-a ediție, evenimentul a abordat teme specifice Economiei Digitale, dezbătute în cadrul prezentărilor și workshop-urilor organizate pentru cei peste 400 de participanți, reprezentanți ai Guvernului României, Comisiei Europene, mediului de afaceri din România și internațional, membri ai mediului academic.

Pagina oficială a evenimentului poate fi accesată la: http://clujinnovationdays.com/#about