UTC-N a semnat contractul de colaborare cu Bosch

Luni, 29 mai 2017, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca a semnat un contract de parteneriat cu Bosch. Evenimentul a avut loc la Rectoratul Universității Tehnice din Cluj-Napoca, str. Memorandumului nr. 28, în prezența reprezentanților Universității și ai Bosch.

Compania devine colaborator în procesul educațional și de dezvoltare al Universității, cadrul de colaborare vizând implicarea ambelor părți în:

- Adaptarea programelor de studii conform standardelor tehnologice actuale și necesităților Companiei;

- Dezvoltarea studenților în acord cu cerințele pieței muncii, calificarea acestora în vederea angajării;

- Proiecte de cercetare;

- Programe doctorale pe teme de cercetare în domeniile științelor inginerești;

- Stagii de pregătire pentru profesorii Universității și angajații Companiei.

Semnarea contractului de colaborare cu Bosch face parte din acțiunile de consolidare, transfer de cunoaștere și dezvoltare a relațiilor Universității Tehnice din Cluj-Napoca cu mediul socio-economic.