UTCN a semnat contractul de colaborare cu BCR

Vineri, 5 mai 2017, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca a semnat un contract de parteneriat cu Banca Comercială Română. Evenimentul a avut loc la Rectoratul Universității Tehnice din Cluj-Napoca, str. Memorandumului nr. 28, în prezența reprezentanților universității și ai Băncii Comerciale Române.

Cadrul de colaborare vizează implicarea în procesul educațional și de dezvoltare în cadrul universității prin:

- Desfăşurarea unor proiecte comune de cercetare în domeniile specifice ale universităţii;
- Participarea împreună cu universitatea la programe naţionale şi internaţionale de dezvoltare;
- Acordarea de burse private studenţilor;
- Sprijinirea universității în vederea îmbunătăţirii infrastructurii şi a posibilităţilor de pregătire din cadrul universității;
- Orientarea spre practică / internship a studenţilor din domeniile specifice ale universităţii;
- Sprijinirea sesiunilor de comunicări studenţeşti;
- Sprijinirea prin sponsorizări a conferinţelor organizate de universitate;
- Sprijin prin sponsonzări cu tehnică de calcul.

Semnarea contractului de colaborare cu Banca Comercială Română face parte din acțiunile de consolidare, transfer de cunoaștere și dezvoltare a relațiilor Universității Tehnice din Cluj-Napoca cu mediul socio-economic.