UTCN a participat la Cluj Innovation Days, 24-25 mai 2018

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca a participat, în calitate de partener, la ediția 2018 a Cluj Innovation Days, care a avut loc în perioada 24-25 mai 2018, fiind organizată de Cluj IT Cluster în parteneriat cu Urbanize Hub, APM Cluj şi Agenţia de Marketing Loopaa și găzduită de Institutul de Cercetări Horticole Avansate al Transilvaniei, din cadrul Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară din Cluj-Napoca. În plus față de calitatea de partener, Universitatea a avut și rolul de expozant, participând cu un stand de promovare a acesteia și a ofertei sale educaționale.

Peste 300 de participanți au fost invitați să urmărească și să dezbată subiectele tratate în cadrul evenimentului, ajuns la ediția a 5-a, intitulată “Breaking New Digital Grounds!”. Dintre acestea, amintim: Securitatea Cibernetică, Energia Regenerabilă, Robotică, Asistența Medicală Digitală și Comunităţile Smart, încadrate în domenii de interes precum inovația și sustenabilitatea în business, urbanism, IT, arhitectură, educație, energie, construcții, telecomunicații, inginerie sau cercetare.

Printre participanți s-au numărat atât reprezentanţi ai Cluj IT Cluster (președintele cluster-ului, Stelian Brad) și Primăriei Cluj-Napoca (primarul Emil Boc), cât și invitaţi de talie naţională şi internaţională (Ambasadorul SUA, Hans G. Klemm; Ambasadorul Olandei, Stella Ronner-Grubačić; Ministrul de Finanțe, Eugen Orlando Teodorovici; Ministrul pentru Mediul de Afaceri, Radu Oprea, Preşedintele CNIPMMR, Florin Jianu, dar și reprezentanți ai unor mari companii precum Energobit, BCR, Telekom, Eximtur, Accenture, Life is Hard etc.).

Concepte precum Digital Transformation, Urban Transformation și Smart Growth au fost abordate în cadrul sesiunilor plenare de discuţii şi a unor workshop-uri pe teme specifice, unde participanții au avut ocazia să ia parte la Revoluţia Digitală şi totodată să se conecteze cu experți din domenii variate, în cadrul sesiunilor de networking pregătite de organizatori.