Vizita studentilor UTCN la Saint-Gobain Rigips si Weber, 10 mai 2018

În cadrul proiectului educațional pe care compania Saint-Gobain îl desfășoară în colaborare cu facultățile, Facultatea de Construcții a Universității Tehnice din Cluj-Napoca a organizat o vizită în cadrul fabricilor din Turda ale Saint-Gobain Construction Products, Rigips (Fabrica de Ipsos și Fabrica de Plăci Gips - carton) și Weber (Fabrica de mortare uscate și tencuieli decorative), în data de 10 mai 2018, la care au participat 38 de studenți, însoțiți de trei cadre didactice din cadrul facultății, precum și de doamna profesor Daniela Lucia Manea, Prorector al Universității Tehnice din Cluj-Napoca.

În cadrul vizitei, studenții au avut ocazia să afle informații utile despre:

-   Saint-Gobain Rigips România, parte a companiei Saint-Gobain Construction Products România, prezentă pe piața românească din 1994;

-  soluțiile marca Rigips® apte în a crea forme funcționale și estetice impresionante, atât în clădiri rezidențiale, cât și în spații comerciale, industriale, în teatre, spitale și clinici, hoteluri și spații de învățământ;

- produsele Saint-Gobain Rigips, care răspund cerințelor tot mai dinamice ale beneficiarilor și constructorilor, precum: rezistența la foc, izolarea termică și eficiența energetică, izolarea fonică și protecția împotriva umidității, îndeplinind totodată și un nivel estetic ridicat;

-   Saint Gobain Weber - lider mondial în producerea de mortare uscate și tencuieli decorative, care oferă soluţii pentru construcţii şi renovări, cu procese industriale cu un consum redus de energie şi apă, oferind produse sigure, soluţii polivalente și productivitate pe şantiere.

Studenții s-au declarat foarte impresionați de vizita celor 3 fabrici de materiale de construcții și a laboratoarelor și și-au exprimat interesul pentru a reveni în cadrul Saint-Gobain în stagii de practică și proiecte de internship, acțiuni care urmează a fi demarate de către companie în perioada următoare.