Vizite in fabrica TenarisSilcotub din Zalau pentru studentii UTCN

În perioada 16 - 24 aprilie 2019 Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca și compania TenarisSilcotub au colaborat pentru a organiza vizite în fabrica din Zalău pentru studenți. Această inițiativă anuală a fost o oportunitate excelentă pentru studenți de a observa mai îndeaproape procesele de producție în diferite secții.

Un număr total de 128 de studenți au beneficiat de vizitele organizate în trei reprize diferite: 16, 18 și 24 aprilie 2019. Au participat studenți de la următoarele facultăți: Automatică și Calculatoare; Autovehicule Rutiere, Mecatronică și Mecanică; Construcții de Mașini; Inginerie Electrică; Ingineria Materialelor și a Mediului.

Nu doar studenții din Cluj-Napoca au avut ocazia să ia parte la aceste vizite, ci și studenții extensiei din Zalău. Un număr de 26 de studenți au fost oaspeții companiei în data de 11 aprilie 2019.

Siguranța și securitatea în muncă fiind un aspect extrem de important, toți cei 154 de studenți au fost instruiți în privința măsurilor de siguranță înainte de a intra în fabrică.

Sectoarele vizitate în aceste zile alături de reprezentanții TenarisSilcotub au fost următoarele:

-   Laminorul Continuu (Hot Rolling Mill)

-   Trăgătorie (Cold drawn)

-   Filetare Premium (Premium Line)

-   Atelierul de Mufe (Coupling Shop)