Vizitele studentilor UTC-N la fabrica TenarisSilcotub din Zalau

Studenții Universității Tehnice din Cluj-Napoca au efectuat vizite la fabrica TenarisSilcotub din Zalău, organizate în două grupuri.

În cadrul primei vizite, care a avut loc în data de 26 aprilie 2017, au participat 40 de studenți de la Facultatea de Inginerie Electrică (specializările Inginerie Economică în domeniul Electric, Electronic și Energetic și Electronică de Putere și Acționări Electrice). Sectoarele vizitate au fost Laminorul Continuu, Linia de Finisare țevi cazane și Linia de Filete Premium.

A doua vizită la fabrică s-a desfășurat în 10 mai 2017, cu participarea a 34 de studenți, de la Facultatea de Ingineria Materialelor și a Mediului (specializările Ingineria Materialelor și Ingineria Mediului), vizitând sectoarele: Laminorul continuu, Trăgătorie, Laborator, și studenți de la Facultatea de Mecanică (specializarea Mecatronică) și Facultatea de Construcții de Mașini (specializarea Robotică și Tehnologia Construcțiilor de Mașini), aceștia vizitând sectoarele: Laminorul Continuu, Linia de Finisare țevi cazane și Linia de Filete Premium.