Curs online de pregatire privind consilierea in cariera

Centrul de Consiliere și Orientare în Carieră (CCOC) al Universității Tehnice din Cluj-Napoca oferă celor interesați oportunitatea de a participa la un curs online de pregătire privind consilierea în carieră, cu titlul: Tehnici de consiliere de grup – From Education to Vocational Excellence.

Cursul se desfăşoară în colaborare cu EVOCARIERA şi este susţinut în cadrul proiectului CNFIS-FDI-2020-0568: ”Acţiuni suport pentru sporirea accesului la învăţământul superior, reducerea abandonului şi creşterea nivelului de incluziune socială”.

Calendar de desfășurare:
1. Zile de formare prin activități de grup online*:
•    8 septembrie – 4 ore de curs;
•    9 septembrie – 3 ore de curs;
•    10 septembrie – 3 ore de curs
*Fiecare zi de curs începe la ora 9:00 a.m. Cursul se va desfășura pe platforma Microsoft Teams

2. Sesiuni individuale de coaching online:
•    19 - 31 octombrie (vor fi programate cu fiecare cursant în parte)

Obiectivele cursului:
- Facilitarea formării de competențe de managementul carierei ce conduc spre oportunități de carieră calitative
- Integrarea modelului Teaching & Learning – dezvoltarea de competențe relevante adaptării pe piața muncii
- Însușirea unor practici de grup internațional recunoscute ca instrumente de mijlocire a procesului de consiliere și orientare profesională pentru secolul XXI.
-  Creșterea transferului competențelor în practică, prin pregătirea unui proiect individual (sesiune de grup pe subiecte de consiliere și orientare profesională)
- Susținerea formării personale în rol de consilier de carieră prin sesiuni de coaching pe obiective de dezvoltare personală și profesională.

Pentru înscrieri:
Vă invităm să solicitați înscrierea la curs printr-un email la adresa office.ococ@ococ.utcluj.ro, adăugând următoarele informații: Nume și Prenume, titlul științific, structura UTCN în care activați.