Expozitia aplicatiilor Academiei DpIT, editia a 7-a, 19 octombrie 2021

Academia „Descoperă-ți pasiunea în IT organizează cea de-a 7-a ediție a expoziției aplicațiilor, unde participanții vor avea ocazia să viziteze standurile absolvenților, să interacționeze direct cu creatorii aplicațiilor și cu produsele realizate de aceștia și să descopere cele 18 idei care promit să schimbe fața viitorului!

Evenimentul va avea loc marți, 19 octombrie 2021, între orele 16:00 - 18:00 și se va desfășura online. Pentru participare accesați adresa: https://dpit.ro/expozitie-2021/.

Mentoraţi de developeri ai companiilor de IT partenere, cei 110 elevi şi studenţi selecţionaţi din toată ţara au creat aplicații aflate în stadiul de prototip, cu utilitate în rezolvarea unor nevoi reale din diferite domenii precum siguranța şi confortul cetăţeanului, smart mobility, HoReCa, calitatea administraţiei publice şi protejarea mediului, dezvoltând cu succes soluţii complexe IoT (Internet of Things) sau care implică concepte din cele mai noi tehnologii, precum AI (Artificial Intelligence).

Peste 40 de parteneri din mediul de business, academic și şcolar ai Asociaţiei „Descoperă-ţi pasiunea în IT” au contribuit la obţinerea acestor rezultate, printre care:  Fortech, Bosch România, Accenture România, Nagarro, Betfair România Development, Endava, .msg România, Marquardt, Inventiff, ScanStart, Wolfpack Digital, NetMatch, Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Universitatea din Oradea, Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj, Cluj IT Cluster, Smart HR.