Pro Invent 2023, 25-27 octombrie

Salonul Internațional al Cercetării Științifice, Inovării și Inventicii PRO INVENT a avut loc în acest an în perioada 25-27 octombrie, în complexul UTCN de pe B-dul Muncii nr. 103 -105. Evenimentul, ajuns la cea de-a XXI-a ediție, a reunit și de această dată universităţi, institute de cercetare, centre şi staţii, companii, asociaţii de inventatori, dar și persoane fizice din România şi din străinătate.

Participanții la eveniment au avut ocazia să vadă peste 350 de invenții din cele mai variate domenii precum mecanică, electronică, sanitare, sănătate și medicină, agricultură, alimentație, energie și protecția mediului. Studenții UTCN au luat parte la eveniment și în calitate de expozanți, fiind prezenți la standul universității cu proiectele realizate.

Salonul PRO INVENT s-a încheiat într-o notă festivă, cu o ceremonie de premiere a inovațiilor și invențiilor care s-au remarcat în mod deosebit pe parcursul celor trei zile dedicate salonului.

Pentru mai multe detalii despre eveniment accesați pagina oficială a acestuia: https://proinvent.utcluj.ro/