Intalnire grup de lucru – GIPIA – Grupul Interuniversitar pentru Inovatie si Antreprenoriat, 28 februarie 2020

În data de 28 februarie 2020, a avut loc întâlnirea de lucru între Grupul Interuniversitar pentru Inovație și Antreprenoriat unde au participat mai mulți reprezentanți locali, colaboratori, iar din partea UTCN a fost prezent Ovidiu Stan.

În acest context, s-a discutat despre o propunere de manifestare pentru ecosistemul de start-up-uri locale din Cluj, precum:

- Încurajarea Clujului de la nivel european după Startup Europe Summit;

- Oportunitățile pe care le are la dispoziție Primăria de a promova Clujul la nivel European;

- Valorificarea imaginii și oportunitățile pe care le avem la dispoziție;

- Potențialul Clujului și imaginea promițătoare (“vibe-ul”);

- Așteptările care au fost realizate prin PR-ul Clujului;

- Maturitatea organizațiilor active la nivel local;

- Sinergia existentă între diversele organizații;

- Granturile disponibile pe care le putem accesa (cu șanse mai mari de a face asta împreună).

De asemenea, s-au luat în vedere anumite aspecte despre o viziune potențială pe termen lung, punându-se accentul pe existența unui “statement” comun legat de viitorul comun și despre crearea acestuia, posibilitatea unei uniuni consolidate în fața Comisiei Europene cât și capitalizarea imaginii și a oportunităților disponibile. Totodată, ne dorim să obținem rezultate pe termen scurt, de aceea s-a luat în considerare implementarea unui document care să exprime direcțiile generale dorite de dezvoltare, dezvoltarea unui canal de comunicare între colaboratori și reprezentanți pentru a putea fi folosit pentru apeluri, proiecte, oportunității și promoții cât și un set de diapozitive care să fie utilizate în prezentări, respectiv la evenimente cu scopul de a demara această dorință comună pentru viitor.